Różniące się między sobą wady oczu oraz techniki ich leczenia

Szybki rozwój techniki sprawił, że obecnie każdy z nas mnóstwo czasu dziennie spędza przed ekranem komputera oraz telewizora. Wprawdzie wykorzystywane aktualnie urządzenia generalnie nie wpływają negatywnie na stan naszego zdrowia, ale wpływają negatywnie na kondycję oczu, które zazwyczaj zaczynają odmawiać współpracy. Choroby narządu wzroku to jednak nie tylko wina pracy przy komputerze oraz oglądania telewizora.

Jedną z tych wad wzroku, które powstają na skutek między innymi zbyt częstego korzystania z komputera i telewizora jest krótkowzroczność. Określa się ją też mianem bliskowzroczności oraz miopii. Dysfunkcja ta polega na tym, że nie ma problemów z wyraźnym zobaczeniem tych przedmiotów, które znajdują się nieopodal, natomiast te bardzo oddalone postrzegane są jako niewyraźne i zamazane.

Gdy wada jest już silnie zaawansowana, osoba na nią cierpiąca może zupełnie nie odróżniać przedmiotów znajdujących się daleko od niej. Bliskowzroczność rozwija się także wraz z wiekiem. Często ma podłoże genetyczne. Leczenie krótkowzroczności to zwłaszcza noszenie soczewek korekcyjnych. Zamiast nich można kupić soczewki kontaktowe. Takie leczenie krótkowzroczności nie likwiduje wady, ale pozwala na zachowanie jakości widzenia bez względu na to, jak daleko leżą przedmioty. Okulary kupić można w różnych cenach. W przypadku osób pracujących z komputerem możliwa jest częściowa refundacja ich zakupu przez zakład pracy – leczenie krótkowzroczności.

zielone kobiece oczy

Autor: Liebre.De.Marzo
Źródło: http://www.flickr.com

Przypadłością, która nie ma związku z używaniem komputera jest natomiast jaskra. Choroba ta związana jest z nazbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, co jest stanem naprawdę groźnym. Leczenie jaskry możliwe jest na kilka sposobów – jaskra – leczenie. Przede wszystkim polega ono na zmniejszaniu zbyt dużego ciśnienia. W zdecydowanej większości przypadków odbywa się to za pomocą aplikowanych środków farmakologicznych. Gdy to nie daje oczekiwanych skutków, niezbędne jest bardziej zaawansowane leczenie jaskry. W tym wypadku w grę wchodzi zabieg operacyjny.

Wszystko odbywa się jednak błyskawicznie prosto. Nie jest potrzebny trwający długo pobyt w szpitalu – chory może wrócić do domu już na drugi dzień po zabiegu. Następnie niezbędne jest oszczędzanie wzroku oraz używanie specjalnych kropli. Jaskra jest przypadłością, która nie poddana leczeniu może doprowadzić do zupełnej utraty wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*