Masz zamiar zdobyć sprawności harcerskie? Sprawdź, jak to zrobić

Każdy harcerz lub zuch pragnie zdobywać sprawności harcerskie, jakie świadczą o posiadanych przez niego umiejętnościach i zwiększają liczbę oznaczeń, jakie przyszywane są do jego mundurku. Zazwyczaj przyznawane są na obozach albo biwakach, kiedy można wykazać się swoimi talentami oraz spełnić wymagania określone przy konkretnej sprawności. Co dokładnie należy zrobić, by je zdobyć?

maszerujący harcerze

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Rozpocznijmy od tego, czym jest sama sprawność. To dowiedziona przez harcerza biegłość w jednym z zakresów. W zależności od posiadanych sprawności zdobywa się następne stopnie harcerskie. Aby zacząć starania o określoną sprawność, trzeba wystąpić z taką chęcią do swojego drużynowego. Wymagane jest także zaprezentowanie karty próby sprawności, w której szczegółowo ukazany jest plan zadań. Jeśli harcerz nie umie go samodzielnie zrobić, może prosić o podpowiedź zastępowego albo starszego harcerza, który już nieraz układał plan takich działań. Po zaprezentowaniu wskazanej karty próby, drużynowy pozwala harcerzowi na zrealizowanie zaplanowanych zadań podczas rozkazu. Harcerz ma około miesiąca albo dwóch, by wypełnić wszystkie czynności ukazane w karcie i pozyskać wiedzę dotyczącą określonej sprawności. Jeżeli poddaje się trudniejszym próbom w celu osiągnięcia faktycznie niełatwej do zdobycia sprawności, czas ten może zostać wydłużony – Woda Góry Las. Zaliczaniem zadań trudni się drużynowy albo osoba przez niego wskazana, a gdy wszystkie czynności są dobrze wykonane, przyznaje się sprawność, także w rozkazie. Karta prób jest trzymana w dokumentach konkretnej drużyny. Po nadaniu sprawności harcerz otrzymuje odznakę, którą będzie nosić na prawym rękawie mundurku. Harcerz musi ją samemu przyszyć. Jeżeli z jakiś racji sprawność będzie zabrana, harcerz, może powtórzyć próbę za 6 miesięcy i w tym okresie nie może nosić tej odznaki. WGL

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com
Oznaczeniem niebywale upragnionym przez harcerzy jest także krzyż harcerski. To odznaka przyznawana harcerzom, którzy dzięki swoim działaniom szczególnie sobie na nią zasłużyli. Jeżeli i ty chcesz ją otrzymać, musisz jak najlepiej angażować się w życie swojej drużyny, zdawać kolejne sprawności i pozyskiwać coraz wyższe stopnie, pomagać innym, jeździć na biwaki, jak również po prostu być celującym harcerzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*