Konna jazda – kiedy rozpocząć naukę, jakim sposobem się do niej przygotować?

Nauka konnej jazdy jest to wielka przygoda, jaką można rozpocząć w każdym wieku. Koń to śliczne, inteligentne oraz delikatne zwierze. Budzi nie wyłącznie sympatię, ale też respekt. Warto poznać bliżej tego prześlicznego zwierzaka – najodpowiedniej z jego grzbietu.

koń

Autor: Sara Mofford
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy zacząć naukę jazdy konno i jakim sposobem się do niej przygotować? Maluch może wejść na konia praktycznie gdy już umie samodzielnie siedzieć, aczkolwiek większa część klubów jeździeckich nie przyjmie malucha młodszego aniżeli 3 lata. Lekcje jazdy kluby na ogół prowadzą dopiero dla pociech 7 – letnich. Jednakże to nie wiek sam w sobie jest istotny. Ażeby naprawdę uczyć się jeździć konno należy posiadać jeszcze: należyty wzrost (nogi winny wystawać za siodło), moc (aby koń czuł, że dziecko ciągnie za wodze) oraz być należycie dojrzałym psychicznie.

Ów ostatni punkt jest najistotniejszy. Nauka jazdy konnej pójdzie sprawnie jeżeli dziecko rozumie polecenia instruktora i będzie gotowe je realizować. Musimy zdawać sobie sprawę, iż z początku nie wszystko się udaje. Jeżeli koń kroczy gdzie indziej, aniżeli pragnie potomek, to nie znaczy, iż konik jest buntowniczy, jedynie to że maluch nie umie jeszcze z „nim rozmawiać”. Jeśli dziecko nie radzi sobie z dialogami ze zwierzęciem, zaczyna łkać, czy obrażać się to znaczy, że na naukę jest jeszcze za wcześnie. Moim zdaniem 12 lat, to jest odpowiedni wiek, żeby zacząć naprawdę jeździć. Młodsze dzieciaczki mogą korzystać z przeróżnego typu zabawy na koniku, jest to i zdrowe i przyjemne, lecz nie oczekujmy od nich, aby jeździły naprawdę.

koń

Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli z kolei chodzi o wzrost a także siłę, to na pewno małym dzieciom o wiele łatwiej jest jeździć na niedużych koniach. Czy warto jeździć konno? Jeżeli dziecku się to podoba, to na pewno. Warto wtenczas potomka posłać na półkolonie jeździeckie – więcej tutaj. Konna jazda usprawnia funkcjonowanie organizmu, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia równowagę a także normalizuje napięcie mięśniowe. Poprawnie przeprowadzona szkoła podstawowa wrocław jazdy konnej jest także szkołą życia, przezwyciężania trudności jak też brania odpowiedzialności za żywe, nader wrażliwe zwierzę. Doradzamy niemniej jednak nie przymuszać potomka do jazdy konnej. Mało kto lubi wykonywać coś, co trzeba. Z osób które nie potrafią pokonać strachu przed konikiem, nie będzie dobrych dżokejów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*