Pogląd Gender, temat ostatnio często dyskutowany w mass mediach – czy warto toczyć spory?

Termin Gender, który po prostu oznacza płeć społeczną, jest przez niektóre środowiska w Polsce mocno demonizowany. Rozmowy na ten temat wywołują ciągle sporo emocji. Moim zdaniem (i zdaniem wielu psychologów) stwarza się problem tam gdzie nie istnieje.
Odkąd sięgam pamięcią dziewczynki nie tylko misie czy lalki przebierały w ubranka dla lalek, karmiły czy podawały im do buziek smoczki. Także szły w ruch samoloty, rakiety czy też samochody zabawki.

Bywa, że i w dorosłym życiu taka dziewczynka pozostaje miłośniczką pojazdów (znam takie przypadki!)

zabawki dla dzieci

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

To samo dotyczy chłopców. To jest rzecz normalna kiedy mały chłopiec interesuje się lalką swojej siostrzyczki. Dopiero od niektórych dorosłych dziecko czasem dowiaduje się czym powinno się bawić a co jest niestosowne. Takie narzucone przez społeczeństwo i kulturę role społeczne mogą w ostateczności doprowadzić do dyskryminacji płciowej. A taka może być bardziej niebezpieczna niż urojone zagrożenia płynące z nieodpowiednich zachowań w dzieciństwie.Pojemniki z zabawkami, jak również plecaki dla dzieci mogą zawierać zarówno samochody zabawki, lalki, ubranka dla lalek, smoczki (kolorowe samochody zabawki) dla tychże i nie ma w tym nic groźnego!

Światowa 1 procent Zdrowia gender definiuje jako „stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet”. Problem w tym, że zawsze jakaś część osób jest zbyt konserwatywna, a przecież te funkcje społeczne uległy olbrzymiej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. W Dzisiejszych czasach nie dziwi nikogo obraz kobiety w zawodzie kierowcy tramwaju czy samochodu ciężarowego. Nie dziwi również pan pełniący funkcję przedszkolanki albo niani dla bobasa, czy też w innych ponoć „damskich” rolach. W dzisiejszych czasach rzeczą normalną jest to, iż bobasem opiekuje się oboje rodziców. Modne są nawet obecnie urlopy tak zwane „tacierzyńskie”. Wspaniałą okazją do ćwiczeń więc może być zmiana pieluszki lalce czy miśkowi, włożenie mu ubranka dla lalek (ładne plecaczki dla dzieci), zabawa w karmienie lalki czy maskotki.Jak widać po ostatnich sporach w naszym kraju nie wszyscy nadążają za tymi zmianami. Stąd być może biorą się te wszelkie nieporozumienia. Z przepaści między pokoleniami. W tej kwestii może lepiej zaufać psychologom i własnym instynktom macierzyńskim lub „tacierzyńskim”:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*